.DE ve .RU Domain Yönetimi

Domain 0
Paylaş:

.DE ve .RU DOMAİN YÖNETİMLERİ;

.DE(Almanya) ve .RU(RUSYA) domain isimleri ülke uzantıları olmakla beraber yönetim kuralları diğer uzantıları göre farklılık göstermektedir. Ülke uzantıları global olarak “CCTLD” olarak adlandırılmaktadır.

.DE - .RU KAYIT İŞLEMLERİ;

Bu domain isimlerinin tescili esnasında müşterinin özel bir adres sunması gerekmemektedir. Kayıt işlemi sistemimiz tarafından online yada manuel müdahalemiz ile gerçekleşmektedir.

.DE - .RU DNS GÜNCELLEMELERİ;

.com,.net vb. GTLD domain isimlerinde hostunuz üzerinde domain ismi için açılmış bir dns kaydınız olmasa da domaini yönlendirebilirsiniz fakat .de ve .ru domainlerinde durum bu şekilde değil.

.de ve .ru domain isminiz var ise hostunuza yönlendirebilmeniz için subnet leri farklı IP adreslerinden oluşan dns kayıtlarınızın olması ve sunucu üzerinde domain için dns kaydının açılmış ve aktif olması gerekmektedir, aksi taktirde dns yönlendirmesini sistemimiz kabul etmeyecektir.

Örnek;

Eu.dnsenable.com –> 185.111.235.37

Tr.dnsenable.com -> 93.89.230.241

Hosting ve ücretsiz servislerimizdeki dns isimlerimiz  .de ve .ru dns zorunluluklarını karşıladığından dolayı müşterilerimizin yönlendirmelerini çoğunlukla IP Bazlı Yönlendirme seçeneğini kullanarak kendi eu.dnsenable.com, tr.dnsenable.com, us.dnsenable.com dns adreslerimiz üzerinden gerçekleştirmekteyiz.

.DE domainler için dns uygunluğunu aşağıdaki linkten kontrol edebiliyoruz.

https://www.denic.de/en/service/tools/nast/

domainlere whois çekmek için nic.ru ve denic.de web adreslerini kullanabilirsiniz. Bu domainlerde dns güncelleme işlemleri eş zamanlı olmamakta ve belirli saat aralıklarında gerçekleştirilmektedir. Whois çektiğiniz de yönlendirilen dns adreslerini göremiyorsanız kayıt firması dns adreslerini kabul etmemiş ve bu nedenle yönlendirme işlemini sağlamamıştır.

.DE domainler için whois uygunluğunu aşağıdaki linkten kontrol edebiliyoruz.

https://www.denic.de/webwhois/?lang=en

.DE - .RU KONTAK GÜNCELLEMELERİ;

.de ve .ru domain isimleri olmak üzere CCTLD domainlerin hiçbirinde sahip bilgilerinde güncelleme işlemi yapılmamaktadır. Sadece adres, e-mail, telefon bilgileri güncellenebilmektedir.

 .DE ve .RU SİLİNME PERİYOTLARI;

.de ve .ru olmak üzere tüm CCTLD domainler süresi dolduğu an itibari ile kayıt firması tarafından silinmekte ve redempton periyota geçmektedir. Bu domainler de müşterimizin 30 gün geri alım hakkı bulunmakta ve bu geri alım ücreti ise 120$ olarak belirlenmiştir. Geri alım işlemi yapan müşterinin restore işlemi tarafımızdan manuel yapılmakta olup, aktif hale gelmesi 12-24 saati bulabilmektedir.

Aşağıdaki adresimizden “ülke uzantıları” bölümünden CCTLD domain listesine ulaşabilirsiniz.

http://www.isimtescil.net/DomainPriceList.aspx