Proxy Nedir, Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Sunucu 0
Paylaş:

 Proxy nedir, Proxy ayarları ne için kullanılır.

 Bu sorular aslında 2008 senesinde, içinde bulunduğumuz zamana nazaran daha çok soruluyordu. Youtube’un engellendiği 2008 senesinde, pek çok internet kullanıcısı Proxy ayarları üzerinde yaptıkları değişikliklere bu siteye erişim sağlamışlardır. Ktunnel ve Vtunnel gibi popüler Proxy siteleri, 10 sene önce oldukça sık bir şekilde kullanılıyordu. Günümüzde VPN kullanımı, Proxy ayarları değiştirmenin önüne geçti. Peki, nedir bu Proxy?

Proxy kelimesinin Türkçe anlamı vekil sunucudur. Bu sunucu, internete erişim sırasında kullanılır. Kullanıcı bir ağa erişmek istediğinde Proxy kullanırsa doğrudan erişim sağlamaz ve vekil sunucuya bağlanır. Kullanıcı Proxy’ye hangi sayfa girdiğini söyledikten sonra, Proxy o sayfaya bağlanır ve içeriği alır, içeriği aldıktan sonra da kullanıcının tarayıcısına gönderir. Bu anlamda Proxy için, internet kullanıcıların istedikleri sitelere erişmelerini sağlayan bir aracı diyebiliriz. Kullanıcı, Proxy ile yasaklanan sitelere erişim sağlayabilir. Proxy kullanmanın tek sebebi engellenmiş sitelere girmek değildir. IP adresinin öğrenilmesinin istenmediği durumlarda ve belli bir adrese çok fazla istek gönderecek yazılımların çalıştığı koşullarda da Proxy kullanılabilir.

Proxy, yani vekil sunucu, kullanıcılar bir web sitesine ulaşmak istediklerinde ana makine olarak kullanılır. Kullanıcı internete erişim sağlarken direkt bağlantı kurmaz, bağlantıyı onun yerine Proxy kurar. Proxy’nin Türkçe karşılığı vekil sunucu, bu bağlamda oldukça doğru bir isimdir. Bir internet sitesine Proxy üzerinden bağlanan kullanıcı, kimliğini gizli tutabilir. Çünkü bu durumda karşı taraf kullanıcının bilgilerini değil, vekil sunucunun bilgilerini görür. Bununla birlikte Proxy’nin kullandığı gizlilik hackerlar tarafından kötü amaçlarla çok sık kullanılmadı. Proxy genellikle erişime engellenen sitelere giriş yapabilmek için kullanıldı. Proxy’nin gizlilik dışında farklı avantajları da var; hızlılık ve güvenlik, bu teknolojinin sunduğu kolaylıklardan bazıları. Bu nedenle Proxy genellikle şirketler, büyük ağlar ve internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılmaktadır.

Tüm tarayıcılarda Proxy ayarları vardır. Bununla birlikte her tarayıcının Proxy ayarları değiştirme koşulları da birbirinden farklıdır. Proxy ayarları değiştirmek için öncelikle Proxy adreslerine ihtiyacınız olacak. Bu IP’lere basit bir internet aramasıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Peki, Proxy ayarları nasıl yapılır? Farklı tarayıcılarda Proxy ayarları şu şekilde değiştirilebilir:

Google Chrome Proxy Ayarları

Google Chrome Proxy ayarlarını değiştirmek için öncelikle tarayıcınızın üst kısmında bulunan Menü bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Ayarlar bölümüne girdikten sonra ise Gelişmiş Ayarları Göster sekmesine tıklayın. Burada Ağ başlığının altında Proxy ayarlarını değiştir başlığını göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra ise önünüzde bir pencere açılacak. Açılacak pencereye daha önce edindiğiniz Proxy adresini ve Proxy bağlantı numarasını yazdıktan sonra vekil sunucu ile internete bağlanabilirsiniz.

Internet Explorer Proxy Ayarları

Internet Explorer Proxy ayarları değiştirirken önce Araçlar bölümüne, ardından İnternet Seçeneklerine, ardından Bağlantılara ve en son Yerel Ağ Ayarları alanına erişim sağlamalısınız. Proxy kullanabilmek için burada bulunan “yerel ağınız için bir Proxy sunucu kullanın” kutucuğunu işaretlemelisiniz. Google Chrome ile aynı şekilde açılan pencereye Proxy adresini ve bağlantı numarasını girdikten sonra rahatlıkla internet erişimi sağlayabilirsiniz.

Mozilla Firefox Proxy Ayarları

Mozilla Firefox Proxy ayarları değiştirirken önce Araçlara, ardından Seçenekler kısmına girmelisiniz. Bu noktadan sonra Gelişmiş sekmesinin altında Ağ, ve Ayarlar bölümüne gitmelisiniz. Vekil sunucu ayarları bölümüne geldikten sonra daha önce açıkladığımız iki tarayıcıda olduğu gibi önceden edindiğiniz Proxy IP adresini ve bağlantı numarasını yazmalısınız. Bu işlemlerin tümünü tamamladıktan sonra vekil sunucu üzerinden internet erişiminizi sağlayabilirsiniz.