AKN Nedir?

Hosting 0
Paylaş:

AKN Nedir

Türkiye’de internet kullanımı denildiğin akla gelen öncelikli konulardan biri olan AKK, Adil Kullanım Noktası anlamına gelir. Bu terimin AKK yani Adil Kullanım Kotası biçiminde de kullanıldığı olmaktadır. Türkiye’de internet kullanıcısı olan herkesin başlıca sorunlarından biri olan bu konu, günlük hayatta farklı farklı şekillerde karşımıza çıkar.

Evinizde internet üzerinden büyük bir keyifle 1080p kalite ile film izlediğinizi düşünün. Siz hiçbir şey yapmamışken film birden duraklıyor ve yeniden çalıştığında 144p, yani son derece kalitesiz ve kötü görüntülü bir şekilde izleniyor. İşte bu durum, sizin internet kotanızı doldurduğunuz anlamına geliyor.

Aynı durumu internet sağlayıcınızdan gelen bir kısa mesaj ya da mail aracılığıyla öğrenmeniz de mümkün. Bu mesajda genellikle kotanızı doldurduğunuz ve bir dahaki aya kadar internet hızınızın düşürüldüğü size söylenir. Gerçekten de fatura kesim tarihinize kadar internetiniz yavaşlar ve anca bir dahaki ayda internetinizin eski hızına kavuşabilirsiniz.

Türkiye’de internet kullanıcılarının kullandıkları paketler genellikle kotalı. Sınırsız adı altında pazarlanan internet paketlerinin bile belirli GB sınırları bulunuyor. Sizin internette yaptığınız her hareket, bir şeyler indirmekten film izlemeye ve internette sörf yapıp sosyal medyada vakit geçirmeye kadar, belirli bir internet kullanımı anlamına gelir. Bu hareketler sizin paketinizden düşülür. Paketinizi doldurduğunuzda, adil kullanım kotanızı doldurmuş olursunuz ve internet hızınız düşer.

Pek çok insanın kotalı internet kullanmasının en önemli sebebi, kotasız paketlerin çok pahalı olmasıdır. Bu nedenle kotasız internet paketleri genellikle bireysel olarak değil, orta ve büyük ölçekli şirketler tarafından kullanılır. Bu kişilerin internet kotalarının bitmesi ve internet hızlarının düşmesi söz konusu olmaz. Bireysel ve kotalı internet paketi kullanıcılarının kotası bittiğinde ise ekstra ücret ödeme söz konusu değildir, sadece internetin hızı düşer.

AKN, pek çok internet kullanıcısı tarafından oldukça gereksiz bir uygulama olarak görülmektedir. Hızlarının düşmesi nedeniyle internet kullanımlarının sekteye uğramasını istemeyen kullanıcılar, genellikle büyük indirme işlemlerini ay sonunda yaparlar. Çünkü ay başında fatura kesim tarihi geldiğinde internet hızı yine eski haline döner ve internet kullanımının kalitesi düşmez. Standart bir internet paketi olan standart bir internet kullanıcısının kotası ay ortalarında tükenir. Bu kullanıcı ayın geri kalanında daha yavaş internet kullanımı yapmak durumunda kalır. Bu nedenle internet kullanıcıları AKN uygulamasına son derece karşıdır.

AKN için bir hız kontrolü uygulaması denilebilir. Ülkemizde bu durum BTK olarak da bilinen Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun kontrolü altındadır. Uygulamanın başlıca sebebi ise yoğun internet kullanımından kaynaklanan sorunları ve teknik problemleri önlemektir. Bu sistem sadece Türkiye’de değil, pek çok ülkede kullanılıyor. Ancak bazı ülkelerde haksız bir uygulama olduğu düşünülerek yasaklanması bile söz konusu.

AKN ile ilgili en ilginç haberlerden biri, bu kuralın gece saatleri için geçerli olmaması. Yani, internet kotanızı gece saatlerinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Bu haber internet üzerinden sık yükleme yapan kişiler için oldukça sevindirici. Zira sabah 02:00 ile 08:00 arasındaki veri kullanımları ve indirme işlemleri, AKK (adil kullanım kotası) kapsamında değerlendirilmiyor.

Eğer siz de internetten çok sık indirme yapan bir kişiyseniz, yüklemelerinizi gece saatlerinde yapmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle kotanız indirme işlemlerinizden etkilenmez. Bazı indirme programları, saat kurmanıza olanak sağlayıp indirmelerinizi belirttiğiniz saatler arasında yapabiliyor. Bu programları araştırarak internet kotanızı çok daha efektif bir şekilde kullanabilirsiniz.


ETİKETLER: akn adsl AKK