404 Not Found Hatası ve Çözüm Yöntemleri | İsim Tescil

Hosting 0
Paylaş:

404 Not Found Hatası ve Çözüm Yöntemleri

İnternette zaman geçiren herkes, mutlaka bir kez de olsa 404 not found hatası ile karşılaşmıştır. Peki, 404 hatası nedir? Bu hata ile neden karşılaşırız? Girdiğimiz sitenin amatörlüğü müdür yoksa bizim internet bağlantımızda mı sıkıntı var?

Aslında hiçbiri değil. Öncelikle error 404 sizin internet bağlantınızda bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bu hata, erişim sağlamak istediğiniz internet sitesi ile ilgilidir. Ancak, 404 not found uyarısı almanız, erişim sağlamak istediğiniz internet sitesinin yeni, basit ya da amatör olduğu anlamına da gelmez.

Ayda milyonlarca tıklama alan, büyük markalara ait internet sitelerinde de 404 not found hatası ile karşılaşabiliriz. Gelin bu durumun nedenlerini birlikte inceleyelim.

404 not found, arama motorlarının daha önce erişebildiği ama sizin tıklama anınızda erişemediği sayfalarında çıkar. Arama motoru botu bu sayfaya girdiğinde sayfayı aktif olmayan bir sayfa olarak işaretler ve siz bu sayfaya erişmeye çalıştığınızda 404 not found uyarısı alırsınız. İnternet kullanıcıları bu hatayla oldukça sık bir şekilde karşılaşırlar.

404 not found uyarısı ile karşılaşmanın 3 temel nedeni vardır: URL adresinin değişmesi, sayfanın ya da ürünün kaldırılması ve site içinde çalışmayan bağlantıların olması. Bu nedenlerden birinin ya da birden fazlasının varlığı, siteyi ziyaret eden kullanıcıların 404 not found hatası ile karşılaşmalarına neden olur.

404 not found hatasının arama sonuçlarına etkisi ile ilgili farklı görüşler var. Genel görüş, 404 not found uyarısının, sitenin arama motorlarındaki genel performansını çok fazla etkilemediği yönünde.

Ancak her ne kadar bu hata SEO anlamında çok büyük bir probleme neden olmasa da, sitenin kullanıcı gözündeki güvenilirliğini etkilediği bir gerçek. Bir siteye erişim sağlamaya çalıştığınız her seferde 404 not found hatası alırsanız önce bu sitenin güvenilirliğini sorgular, daha sonra alternatif bir site arayışına girersiniz.

Bu nedenle eğer kendi web sitenizi kuracaksanız, sayfalarınızda 404 not found hatasına neden olacak aksaklıklar olmamasına dikkat etmelisiniz. Kendi web sitenizi kurarken ihtiyaç duyduğunuz domain ve hosting gibi hizmetlere isimtescil.net’ten uygun fiyatlı ve güvenli şekilde ulaşabilirsiniz.

Site içindeki 404 not found hatalarının sıklıkla kontrol edilmesi, bu uyarının ortaya çıkışını engellemedeki en önemli adım. Bu hataların en azından ayda bir kez kontrol edilmesi gerekiyor. Ancak çok sık güncellenen siteler için hata kontrolünün daha sık yapılması gerekli. Sürekli güncelleme yapılan bir sitedeki 404 not found hatalarının en aza indirgenmesi için haftada bir kez kontrol yapılması önem taşıyor. Hataları kontrol ederken, neden oluştuklarını öğrenmek de bu problemin ileriki dönemde oluşmasını önlemenin önemli bir yolu.

404 not found hatalarını çözerken, sayfa yönlendirme kalıcı bir çözüm değildir. Kullanıcılar bir sayfaya erişim sağlamak istediklerinde kendilerini farklı bir sayfada bulmaktan hoşlanmazlar. Yönlendirme, geçici bir çözüm olarak kullanılabilir.

Ancak kalıcı bir çözüm yöntemi değildir. Öncelikle sitenize gelen bağlantılarınızı kontrol edin, ardından yanlış bir adres yayınladığınız sayfalarınızı düzeltin. Eğer site içinde kaldırılan sayfalarınıza bağlantı veriyorsanız, bu bağlantıları artık çalışan sayfalara yönlendirmeye özen gösterin.

404 not found hatası için özel bir tasarım oluşturmak, bu hata ile karşılaşan kullanıcıların internet sitenizi terk etmesinin önüne geçer. Bu sayfanın tasarımı sitenizin diğer sayfaları ile uyum içinde olmalı ve ziyaretçilerinizi sitedeki farklı sayfalara yönlendirmelidir.

Özellikle e-ticaret sitelerinin 404 not found uyarısı veren ürün sayfalarını, kullanıcıların ilgilenebilecek farklı ürünlere yönlendirmeleri kullanıcıların alışverişe devam etmesini sağlayabilecek önemdedir.