Http Error 500 Nedir, Nasıl Düzeltilir?

Hosting 0
Paylaş:

 

 Http 500 error uyarısı, pek çok web sitesinin karşılaşabildiği bir durumdur. Bu hata uyarısı aynı zamanda internal server error veya 500 internal server error olarak da bilinir.  Bu hatanın nasıl çözülebileceğinden önce, nelerden kaynaklandığını bilmek oldukça faydalıdır. Böylelikle http error 500 uyarısının ileriki dönemlerde karşımıza çıkmasının önüne geçebiliriz. http error 500 hatasının en çok ortaya çıktığı durumlar şu şekildedir:

- Site yazılımında kodlamadan kaynaklanan hatalar olabilir,

- Server’da Google sunucuları cevap vermiyor olabilir,

- Sitenizin .htaccess dosyası bozulmuş olabilir,

- Sunucunuzun PHP bellek limiti geçmiş olabilir,

- Wordpress sitenizin kök dizininden kaynaklanan sorunlar olabilir.

  Http error 500 hatasından kurtulmak için öncelikle hatanın sebebini tespit etmeniz gerekir. Bunun için sitenizin admin panelini kullanabilirsiniz. Öncelikle panelinizdeki kayıtlar(loglar) bölümüne gelin ve ardından hata kaydı bölümüne göz atın. Bu alanda http error 500 hatasının hangi sebeplerden kaynaklandığını görebilirsiniz. Hatanın kaynağı tespit edildikten sonra http error 500 çözümü devreye alınabilir. Peki, http error 500 çözümü nasıl olur? Aşağıda çözüm yöntemlerini sizin için listeledik:

- İşe sitenizi yedeklemekle başlayın. Site yedeklemek sadece http error 500 hatasına karşı değil, ortaya çıkabilecek herhangi bir soruna karşı alınması gereken bir önlemdir. Sitenizle ilgili dönemsel güncellemeler yaptığınızda bile sitenizi eski haline döndürme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka çeşitli zaman periyodlarında sitenizin yedeğini almalısınız. Site yedeği alırken FTP ya da Wordpress eklentileri kullanabilirsiniz.

- Internal server error almanızın sebebi sitenizin .htaccess dosyasından kaynaklanıyorsa, yeni bir .htaccess dosyası oluşturmalısınız. Bu şekilde ilerleyen dönemlerde sunucu hatası almaktan kaçınabilirsiniz. Yeni bir .htaccess dosyası oluşturmak için işe Wordpress kök dosyanızı açmakla başlayın. Burada wp-admin ve wp-content klasörlerini göreceksiniz. .htaccess dosyanızı bulduktan sonra dosya adını “.htaccess.bak” olarak değiştirin ve değiştirdikten sonra silin. Bu işlemden sonra yeni bir .htaccess dosyası oluşturmanız gerekecek. Wordpress ayarlar kısmında yaptığınız işlemi kaydettiğinizden emin olun.

- Http error 500 almanızın bir diğer muhtemel sebebi ise PHP bellek limitidir. Limiti aşmaya başladığınızda Wordpress limitinizi artırmaya çalışır ancak temelde hosting firmanız sizin için ne kadar limit belirlediyse, Wordpress bu sınırı geçemez. Limitinizin daha fazla artmadığı durumlarda mutlaka hosting firmanız ile iletişime geçmelisiniz. Hosting ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

- Sitenizdeki bazı eklentiler de http error 500 hatasına sebep olabilir. Bu sorun, çok sık karşınıza çıkmasa da hata sebeplerinden biridir. Böyle bir durumda eklentilerinizi devre dışı bırakmalı ve hataya sebep olan eklentinin hangisi olduğunu tespit etmelisiniz.

 Http error 500, internet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları bir problem olsa da, bu onların bu probleme anlayışla yaklaşacakları anlamına gelmez. Kullanıcıların işlem yapmaya çalıştıkları sitelerde “şu anda bu isteği işleme alamıyor. http error500, “failed to load resource: the server responded with a status of 500 (internal server error)” gibi hatalar almaları, site trafiğinin düşmesine neden olur. E-ticaret sitelerinde bu tip durumlar satışların düşmesine bile sebep olabilir. Bu hatanın sürekli alınması, kullanıcının kısa bir süre sonra alternatif bir site arayışına yönelmesine neden olacaktır. Uzun süreli çalışmalarınızın, http error 500 gibi hatalar yüzünden boşa gitmesini istemiyorsanız, bu ve benzeri hatalara karşı oldukça dikkatli olmalısınız. Bu nedenle sitenizi sık sık kontrol etmeyi, aksayan noktaları düzeltmeyi ve gerekli geliştirmeleri yapmayı ihmal etmeyin.